Gwiazda Adama - największy błękitny szafir, jaki kiedykolwiek wydobyto


Gwiazda Adama – tak nazwano klejnot, który znaleziono w ostatnich dniach na Sri Lance. To największy błękitny szafir, jaki kiedykolwiek wydobyto – jego wartość szacuje się na co najmniej 100 milionów dolarów.

Instytut gemmologiczny w Colombo po dokładnych pomiarach ustalił, że klejnot waży ponad 1404 karaty, co czyni go największym błękitnym szafirem znanym światu. Pobił tym samym poprzedni rekord, który wynosił 1395 karatów.

Gwiazda Adama należy do rodzaju szafirów gwiaździstych – specjalna struktura krystaliczna powoduje złudzenie optyczne polegające na tym, że na powierzchni kamienia widzi się blask podobny do gwiazdy. Właściciel największego szafiru błękitnego wyjaśnił, skąd wzięła się jego nazwa.

– Muzułmanie i miejscowi chrześcijanie wierzą, że po wygnaniu z Raju, Adam osiadł właśnie na Sri Lance – klejnot wydobyto u stóp góry noszącej nazwę Szczyt Adama – tłumaczy. Wspomniana góra leży w pobliżu miasta Ratnaputa, znanego jako Miasto Klejnotów centrum narodowego przemysłu jubilerskiego.

info: jubiler24h.pl