Szmaragd o masie 57,500-ct


Załóż jej to na palec! Największy na świecie 57,500-karatowy szmaragd o wartości 1.15 mln USD będzie wystawiony na aukcję

Sz1


W trakcie klasyfikacji szmaragdów eksperci na pierwszym miejscu stawiają barwę, a tuż za nią przejrzystość. Pomimo wątpliwości związanych z tym olbrzymim kamieniem szlachetnym, Jeff Nechka stwierdził, że zgodnie z jego przekonaniem kamień został wyceniony należycie. "Gdybyśmy mieli pewność, że jest to lity, nieobrabiany szmaragd, to bez wątpienia mówilibyśmy o cenie 10 lub 20-krotnie wyższej" powiedział JCK.

Regan Reaney, prowadzący masową sprzedaż kamieni szlachetnych, zajmujący się sprzedażą tego kamienia powiedział JCK, że ktokolwiek kwestionuje wartość kamienia może w każdej chwili poddać jego autentyczność badaniom. "Na 100% jest tak jak mówimy. Wiemy, że w tej strukturze jest szmaragd, nie wiemy, ile go jest. Wiemy, że to nie jest sam biały beryl, ale przyznajemy, że jest tam trochę białego berylu. Nie mówimy o jakośći kamienia, wiemy, że mówimy o skali handlowej. Tymczasem to, co sprawia, że ten kamień jest niezwykle szczególny to jego wielkość,' ujawnił w swojej relacji.

Jeżeli sprzedaż kamienia nie dojdzie do skutku, kamień zostanie wysłany do ekspertyzy do Instytutu Badania Kamieni Szlachetnych w Ameryce.

Szmaragdy - kamień zodiakalny miesiąca maja - uzyskują swoją zieloną barwę z zawartej w nich domieszki chromu oraz jej oddziaływania na składnik mineralnego berylu. W przeciwieństwie do diamentów są oceniane na oko. Jeśli w badaniu gołym okiem szmaragd wydaje się wolny od materiału uwięzionego w nim w trakcie jego powstawania, wówczas można go uznać za kamień czysty, nieskazitelny. Kryształy szmaragdu podobnie jak wszystkie inne występujące w przyrodzie kryształy kamieni szlachetnych, powstają cząsteczka po cząsteczce, co oznacza, że powstanie wysokiej jakośći kamienia trwa niezwykle długi okres czasu. Szmaragdy wydobywane obecnie to pozostałości formacji geologicznych, które miały miejsce setki milionów lat temu w głębi skorupy ziemskiej.

W związku z tym, że naturalne szmaragdy są drogie istnieją techniki tworzenia szmaragdów syntetycznych. Te podróbki można "wyhodować" w laboratorium poprzez powlekanie bezbarwnego berylu narostem kryształów szmaragdu. Szmaragdy można znaleźć w miejscach tak oddalonych od siebie jak Kolumbia. Afganistan, Zimbabwe, Brazylia i Kanada.