Historia


R Urbaniak 1

Firma URBANIAK, powstawała od końca lat 50-tych ubiegłego stulecia, jako jeden z nielicznych w powojennej Polsce zakładów jubilersko-zegar-mistrzowskich, którą prowadził mój ojciec - Roman Urbaniak.

Firma zaczęła się rozrastać o trudny w tamtych czasach handel diamentami i kamieniami szlachetnymi. Już w tamtych czasach posiadaliśmy jako jedni z pierwszych własną szlifiernię kamieni szlachetnych i ozdobnych.

W latach 70-tych Roman Urbaniak, jako prekursor gemmologii i jubilerstwa w Polsce prowadził zakład galwanotechniczny we Wrocławiu i aktywnie pracował na giełdach kamieni szlachetnych.

Początkiem lat osiemdziesiątych rozpoczęliśmy hurtowy handel brylantami i kamieniami szlachetnymi z Rosją i Niemcami oraz powstała w pełni prywatna firma GemUR – Urbaniak.

Od połowy lat 70-tych rozpoczęliśmy intensywne, krajowe szkolenia dla jubilerów. Prowadziliśmy Centralne Laboratorium Kamieni Jubilerskich we Wrocławiu.

Do 1992 roku firmę we Wrocławiu prowadził mój ojciec Roman Urbaniak wraz z małżonką – Bożeną Urbaniak, w Namysłowie szlifiernie kamieni szlachetnych i bursztynu oraz w Hamburgu i Dusseldorfie, hurtowy handel perłami i substancjami pochodzenia organicznego, szmaragdami, metalami szlachetnymi, jak również międzynarodowe i krajowe szkolenia w zakresie oceny i wyceny diamentów, kamieni szlachetnych, ozdobnych, metali szlachetnych, pereł i substancji pochodzenia organicznego.

W 1992 roku do firmy włączyłem się osobiście, jako najmłodszy chyba w Europie wykładowca w Centrach Szkoleń Gemmologicznych.

Po ukończeniu wszystkich dostepnych kursów i szkoleń w Międzynarodowym Ośrodku Szkoleniowym (DGG) w Idar-Oberstein w Niemczech oraz po praktykach w Instytutach Gemmologicznych i na Giełdach Diamentów i Kamieni Szlachetnych w Europie oraz USA, w 1995 roku rozpoczęliśmy wspólnie z ojcem - w dwóch firmach GemUR – Urbaniak Roman i GemUR – Urbaniak Tomasz międzynarodowy, hurtowy handel diamentami i kamieniami szlachetnymi oraz wspólne prowadzenie Centrum Gemmologicznego GemUR we Wrocławiu i Polanicy Zdroju.


Od śmierci ojca w 2000 roku, prowadziłem obie firmy GemUR – Urbaniak, które zajmowały się głównie hurtowym handlem diamentami i brylantami, kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi, perłami i substancjami pochodzenia organicznego, metalami szlachetnymi, szkoleniem ekspertów w wyżej wymienionych dziedzinach na całym świecie.

Końcem 2011 roku przeprowadziłem reorganizację w firmach, tworząc dwie spółki : Gemur Sp. z o.o. - handel hurtowy metalami i kamieniami szlachetnymi, szkolenie w zakresie oceny i wyceny kamieni szlachetnych, metali, pereł i substancji pochodzenia organicznego oraz Gemur Urbaniak Sp. z o.o. - handel detaliczny wyrobami jubilerskimi.

Początkiem 2008 roku poprzez naszą firmę na Ukrainie z dużym powodzeniem zaczęliśmy hurtową sprzedaż surowego bursztynu z Kaliningradu i Ukrainy we wszystkich frakcjach, wyrobów oraz kulek z bursztynu od 5 mm do 120 mm.

Zajmujemy się także hurtową sprzedażą metali szlachetnych takich jak złoto, srebro, platyna, pallad oraz handlem złotem inwestycyjnym.

Od ponad 20 lat posiadamy swoją firmę partnerską w USA pod nazwą Diamonds Inc. z siedzibami w Miami i Chicago, przez którą poprzez nasze zaawansowane i wykwalifikowane kanały dystrybucji, zaopatrujemy naszych klientów z obu Ameryk, Australii, Nowej Zelandii czy Chin.

W 2006 roku otworzyliśmy w Sierra Leone kolejną firmę pod nazwą GHG Company Limited we Freetown, która zajmuje się z powodzeniem obrotem surowymi diamentami.

Sprowadzamy surowe diamenty z całego świata, sprzedajemy je tylko hurtowo, a mniejsze szlifujemy w Antwerpii, Polsce lub Indiach i sprzedajemy do renomowanych sieci firm jubilerskich oraz klientom indywidualnym.

Obecnie posiadamy w swoje ofercie, ponad 20.000 sztuk szlifowanych diamentów jubilerskich od 0,10 ct do 60,00 ct, które rozprowadzamy poprzez wypracowane od lat międzynarodowe kanały dystrybucji, a stany magazynowe na bieżąco uzupełniamy i skutecznie powiększamy.

Współpracujemy z Giełdami Diamentów i Kamieni Szlachetnych, renomowanymi Domami Aukcyjnymi na całym świecie oraz z największymi hurtowniami diamentów w Izraelu, Rosji, Indiach, Europie, USA oraz z producentami pereł w Japonii i Chinach, a także z Międzynarodowymi Ośrodkami Szkoleniowymi i Ośrodkami certyfikującymi szlifowane diamenty jubilerskie, surowe diamenty i kamienie szlachetne - takimi jak GIA, HRD, IGI, DPL, czy GRS.